Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Czym jest stan przedcukrzycowy i jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy jest to stan, w którym występuje podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy i innych schorzeń cywilizacyjnych. Ich prewencja jest szeroko znana, jednak wymaga uwagi i sumienności ze strony pacjenta. Zobacz, czy stan przedcukrzycowy oznacza, że powinieneś zmienić swój dotychczasowy styl życia.

Stany, które mogą zaburzyć rozpoznanie

Nie zawsze można sprawnie monitorować stężenie glukozy. W niektórych stanach jej stężenie może rosnąć niezależnie od stanu trzustki i gospodarki hormonalnej. Dzieje się tak u pacjentów przyjmujących niektóre leki, na przykład glikokortykosteroidy (niezbędne w leczeniu niektórych postaci alergii, POChP, astmy, czy chorób reumatologicznych). Podobnie może się dziać w trakcie leczenia chorób zakaźnych czy po poważnych urazach.

Po rozpoznaniu stanu przedcukrzycowego

Po takiej diagnozie powinno się monitorować stężenie glukozy i objawy rozwijającej się cukrzycy. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem. Niestety, nietolerancja glukozy często bywa bezobjawowa, więc najlepiej sprawdzają się testy przesiewowe.

Polecamy: Czy to cukrzyca typu 2? Objawy, które powinny nas zaniepokoić

Minimalizacja ryzyka rozwoju cukrzycy

Aby uniknąć rozwoju cukrzycy, zmień styl życia.

Dbaj o dietę, stosuj odpowiedni trening, rozbudowujący tkankę mięśniową (poprawia to znacznie tolerancję glukozy) oraz popracuj nad zmniejszeniem masy ciała. W tym przypadku dbanie o siebie nie tylko doda Ci urody, ale również znacznie poprawi Twój stan zdrowia!


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 19:37 2012-12-13 przez: ~gość (79.175.*.*)
dlaczego
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter