Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czym jest stan przedcukrzycowy i jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy jest to stan, w którym występuje podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy i innych schorzeń cywilizacyjnych. Ich prewencja jest szeroko znana, jednak wymaga uwagi i sumienności ze strony pacjenta. Zobacz, czy stan przedcukrzycowy oznacza, że powinieneś zmienić swój dotychczasowy styl życia.

Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy/fot. Fotolia

Jeśli zauważysz u siebie objawy cukrzycy, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem!/fot. Fotolia

Wołanie o pomoc

Stan przedcukrzycowy niesie za sobą poważne następstwa. Jest on bowiem preludium do rozwoju zarówno cukrzycy jak i powikłań kardiologicznych, które składają się razem w grupę chorób cywilizacyjnych. Te niebezpieczne zjawiska nie biorą się znikąd i często dużo wcześniej organizm woła o pomoc rozwijając objawy przepowiadające, takie jak stan przedcukrzycowy. By wybronić ciało przed rozwojem choroby niezbędna jest zmiana stylu życia.

Jak diagnozuje się stan przedcukrzycowy?

Do rozpoznania stosuje się oznaczenie stężenia glukozy we krwi żylnej. W zależności od potrzeb stosuje się różne testy. Można ustalić stężenie na czczo, na przykład po przebudzeniu. Jeżeli podczas badania na czczo glikemia mieściła się w przedziale 100-125 mg/dl, możemy podejrzewać nieprawidłowości. Następnym krokiem jest wykonanie OGTT, czyli testu tolerancji glukozy. Polega on na wypiciu 75 mg rozpuszczonej w wodzie glukozy i zbadaniu poziomu cukru we krwi po dwóch godzinach.

Nieprawidłowa glikemia na czczo i nieprawidłowa tolerancja glukozy

Zobacz też: Jak wykryć cukrzycę?

Jeśli OGTT jest w normie, rozpoznajemy nieprawidłową glikemię na czczo, która oznaczana jest angielskim skrótem IFG (impaired fasting glycaemia). Jeżeli w 120 minucie OGTT wartość glikemii znajduje się w przedziale 140-199 mg/dl, oznacza to nieprawidłową tolerancję glukozy, czyli IGT (impaired glucose tolerance). Oznacza to, iż w normalnych warunkach poposiłkowe stężenie wymyka się poza normę. Większe odchylenia od normy wystarcza do rozpoznania cukrzycy.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 19:37 2012-12-13 przez: ~gość (79.175.*.*)
dlaczego
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter